تاریخچه بیمه در ایران به همراه فایل pdf

نوشته شده توسط :مرجان فضلعلیدوشنبه 15 آبان

تاریخچه بیمه مسافرتی

تاریخچه بیمه در ایران


تاریخچه بیمه در ایران به زمان هخامنشی برمیگردد، زیرا در نوشته های پیدا شده در تخت جمشید، تمام کسانی که در آنجا کار میکردنند و حقوق میگرفتند بیمه بوده اند.
بیمه به شکل سنتی و قدیمی نوعی تعاون و کمک اجتماعی بوده که زیان افراد در هر سطح جامعه را میپردازد.
بیمه در ایران به صورت رسمی و امروزی در سال 1269 هجری شمسی مطرح گردید.
در این سال مذاکراتی بین دولت ایران و سفارت روس انجام گردید که درپی آن
امتیاز فعالیت انحصاری بیمه و حمل و نقل به مدت 75 سال به یک تبعه روس به نام لازارپلیاکف واگذار شد.
لازارپلیاکف نتوانست در 3 سالی که برای آغاز فعالیت بیمه، برای او درنظر گرفته شده بود شرکت بیمه مورد نظر را تاسیس کند بنابراین این امتیاز از او گرفته شد.
پس از آن در سال 1289 هجری شمسی دو شرکت بیمه روس به نام های نادژدا و کافکازمرکوری اقدام به تأسیس نمایندگی بیمه جهت پرداخت خسارت در ایران نمودند.
چند سال بعد در سال 1310 با تصویب قانون ثبت شرکت در ایران، شرکت های بیمه‌ای انگلیسی، آلمانی، اتریشی، سوئیسی و امثال آن مانند: گستراخ، آلیانس، ایگل استار، یورکشایر، رویال، ویکتوریا، ناسیونال سوئیس، فنیکس، اتحاد الوطنی و ... در ایران شروع به تاسیس شرکت و شعبه بیمه کردند.
با گسترش فعالیت شرکت های بیمه خارجی در ایران، مسئولین کشور به فکر تاسیس یک شرکت بیمه ایرانی افتادند که اولین شرکت بیمه ایرانی در آبان ماه سال 1310 فعالیت خود را آغاز کرد.
با تاسیس شرکت بیمه ایران، دولت با در اختیار داشتن تشکیلات اجرائی مناسب قادر به کنترل شرکت های بیمه خارجی کردند.
اینگونه بود که در سال 1314 شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه صددرصد دولتی آغاز به کار کرد.
دو سال پس از تاسیس شرکت سهامی بیمه ایران در سال 1316 قانون بیمه در 36 ماده تنظیم و به تصویب مجلس شورای ملی رسید.
پس از آن مقررات دیگری جهت کنترل و نظارت بر فعالیت های موسسات بیمه و الزام به واگذاری 25 درصد بیمه نامه های صادره به صورت اتکایی به شرکت سهامی بیمه ایران تعین شد.
شرکت سهامی بیمه ایران با حمایت دولت و پیشرفت های که داشت باعث شد که شرکت های بیمه خارجی کم کم توقف گردند تا جایی که در سال 1318 بیش از 75 درصد بازار بیمه کشور در اختیار بیمه ایران قرار گرفت و 25 درصد هم در اختیار شرکت های بیمه خارجی بود.
در سال 1331 براساس مصوبه دولت کلیه شرکت های خارجی برای ادامه فعالیت موظف به ودیعه گذاشتن 250 هزار دلار نزد بانک ملی ایران شدند و باید تا زمانی این مبلغ به 500 هزار دلار میرسید، سالیانه به این مبلغ می افزودند.
این مصوبه باعث تعطیل شدن کلیه شرکت های بیمه خارجی جز دو شرکت
بیمه یورکشایر و اینگستراخ گردید و شرایط را برای گسترش فعالیت شرکتهای بیمه ایرانی فراهم ساخت.
در سال ۱۳۲۹ اولین شرکت بیمه خصوصی به نام بیمه شرق، در ایران تأسیس شد.
تا سال ۱۳۴۳ هفت شرکت بیمه خصوصی دیگر به نام های آریا، پارس، ملی، آسیا، البرز، امید، ساختمان و کار تأسیس شده و به فعالیت پرداختند.
همانطور که گفته شد در سال 1316 کلیه شرکت ها موظف به واگذاری 25 درصد از بیمه نامه های صادره به صورت اتکایی به بیمه ایران شدند، در پس این قانون باید تمامی اطلاعات بیمه نامه ها و خسارات را به بیمه ایران گزارش میدادند که مورد رضایت شرکت های بیمه نبود.
در سال 1347 بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در قبال اشخاص ثالث که به بیمه شخص ثالث معروف است، به تصویب رسید.
با افزایش فعالیت های بیمه در سال 1350 بیمه مرکزی ایران تاسیس شد و وظایفی مانند تنظیم بازار بیمه،توسعه بیمه، نظارت بر فعالیت های شرکت های بیمه و انجام دادن بیمه اتکائی اجباری برای مؤسسات بیمه خصوصی با نام‌های تهران، حافظ، توانا و دانا به عهده بیمه مرکزی قرار داشت.
در طول سال های 1350 و 1357 چهار شرکت بیمه خصوصی با نام های تهران، حافظ، توانا و دانا تاسیس شدند.
تا سال 1373 چهار شرکت بیمه ایران، بیمه آسیا، ببیمه البرز، بیمه دانا مشغول فعالیت بودند که شرکت بیمه تخصصی به نام بیمه صادرات و سرمایه گذاری با سرمایه بانک ها و بیمه‌ها (بیمه معلم ) تأسیس شد.

برای دانلود فایل تاریخچه بیمه در ایران pdf لطفا کلیک کنید.

بیمه مسافرتی

  پیوندهای مفید در وبیمه :
بیمه ، وبیمه ، بیمه آنلاین ، بیمه اینترنتی ، بیمه مسافرتی  


وبیمه سامانه استعلام و صدور بیمه آنلاین

وبیمه By Photographed in tehran , iran Date uploaded: nov 21, 2016 وبیمه مقایسه آنلاین و تحلیل آنلاین انواع بیمه به همراه مشاوره