سرطان معده چیست؟- انواع سرطان معده- علائم و درمان سرطان معده

نوشته شده توسط :مرجان فضلعلیشنبه 04 آذر

سرطان معده

سرطان معده چیست؟ - انواع سرطان معده – علائم و درمان سرطان معده


سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها میان زنان و مردان است، سرطان معده بر روی پوشش داخلی معده ایجاد میشود، که از رشد بیش از حد سلول های معده ایجاد میشود.
بیشترین عامل ابتلا به سرطان معده، عفونت معده به وسیله باکتری هلیکوباکتر پیلوری است که 60درصد از علل ابتلا به سرطان معده این باکتری میباشد.


علل ابتلا به سرطان معده


علل مختلفی برای ابتلا به سرطان معده وجود دارد از قبیل: باکتری هلیکوباکتر پیلوری، خوردن ترشی جات، استعمال سیگار، سندرم های ژنتیکی به ارث رسیده، کمبود پروتئین و ویتامین به ویژه ویتامین A و C، مصرف زیاد مواد غذایی چرب و فست فود، پیشرفت بیماری های معده و...اما عللی هم هستند که ابتلا به سرطان معده را فزایش میدهد مانند موارد زیر:
- جنسیت: مردان دو برابر زنان در خطر ابتلا به سرطان معده هستند.
- نژاد: نژادهای آفریقایی، آمریکایی، آسیایی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.
- ژنتیک: مشکلات ژنتیکی و یا سندرم های ارثی سرطان، ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.
- ناحیه جغرافیایی: سرطان معده در ژاپن، شوروی سابق، آمریکا، آفریقای مرکزی شایع تر است.
- گروه خونی: افرادی که گروه خونی آنها A+ است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.
- سن: سرطان معده در سنین 70 به بالا شایع تر است.
- سابقه خانوادگی: درصورت اینکه یکی از افراد درجه یک در خانواده، مبتلا به سرطان معده بوده اند خطر ابتلای افراد دیگر نیز زیاد است.
- سبک و روش زندگی: استعلام سیگار، مصرف الکل، رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات، مصرف غذاهای شور و دودی و حاوی مواد نگه دارنده خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.
- باکتری هلیکوباکتر پیلوری: آلوده شدن به باکتری هلیکوباکتر پیلوری لایه ای از معده را آلوده کرده و باعث التهاب و زخم معده میشود، که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.
- بیماری های خاص: ورم معده، پولیپ معده، متاپلازی روده، جراحی معده ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.
- مشاغل خاص: مشاغلی مثل کار در معدن زغال سنگ، پالایش نیکل، کارخانه های پلاستیک، چوب سازی خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.

سرطان معده

علائم سرطان معده


- سوزش معده
- درد در ناحیه شکم و معده
- تهوع و استفراغ
- بی اشتهایی
- کاهش وزن
- زردی پوست
- مشکل بلع غذا
- خون در مدفوع
- تورم در ناحیه معده


انواع سرطان معده


سرطان معده نوع آدنوکارسینوم: اغلب بیماران به سرطان معده نوع آدنوکارسینوم مبتلا میشوند که سلول های سرطان در دیواره داخلی معده شروع به رشد میکنند.
سرطان معده آدنوکارسینوم سه نوع مختلف زیر است.
- سرطان معده دیستال: این نوع از سرطان معده براثر عفونت معده با باکتری هلیکوباکتری ایجاد میشود که مربوط به دوره های طولانی مدت التهاب در قسمت پایینی معده است.
سرطان معده پروکسیمال: این نوع سرطان در قسمت ابتدای معده (پروکسیمال) ایجاد میشود که در مواقعی احتمال گسترش به مری را دارد.
سرطان معده منتشر شده: در این نوع از سرطان معده سلول های سرطان به سرعت در دیواره معده گسترش می یابد.
سرطان معده لنفوم: این نوع از سرطان معده از بافت لنفاوی درون دیواره معده آغاز میشود.
سرطان معده سارکوم: این نوع از سرطان معده از عضله و بافت درون دیواره معده آغاز میشود.
سرطان معده کارسینوئید: این نوع از سرطان معده از سلول های داخلی لایه مخاطی معده که وظیفه تولید هورمون را دارد آغاز میشود.

درمان سرطان معده

درمان سرطان معده


درمان سرطان معده با جراحی، دارو، شیمی درمانی، پرتودرمانی امکان پذیر است، البته درمان هم بستگی به عواملی مانند میزان پیشرفت سرطان معده، مرحله سرطان، شخص بیمار، سلامت عمومی بیمار و... بستگی دارد.
دارو
در درمان سرطان معده با دارو پزشک بنا به نوع سرطان برای بیمار داروهایی را تجویز میکند، که این داروها به سلول های سرطان معده حمله کرده و باعث تخریب آنها میشوند. پس از دوره ای با آزمایش پزشک معالج نتیجه بخشی درمان دارویی را تشخیص و اعلام میکند.
جراحی
در جراحی تومور سرطان در مراحل اولیه سرطان معده، معده درمان میشود.
در مراحل بعدی سرطان معده معمولا بخش آسیب دیده و یا کل معده برداشته میشود.
زمانی سرطان معده به مرحله ای میرسد که قابل درمان نمیباشد، در این صورت است که پزشک تنها میتواند تا حدی علائم را تسکین دهد و یا با برداشت بخشی از معده با لیزر یا عمل جراحی به بیمار کمک کند.
شیمی درمانی
در روش درمان سرطان معده با شیمی درمانی، داروهایی به بیمار به صورت قرص یا تزریق داده میشود، که سلول های سرطان معده را نابود و یا تکثیر را متوقف میسازد.
شیمی درمانی یک روش تکمیلی نیز میباشد، که در دو صورت انجام میشود، در حالت اول پس از جراحی برای نابود سازی سلول های سرطان که ممکن است جا مانده باشد، در حالت دیگر قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور سرطان معده انجام میشود.
پرتودرمانی
در پرتودرمانی، پرتوهای تابشی با انرژی بالا به تومور سرطان تابیده میشود تا سلول های سرطان را ازبین برده و یا تکثیر آن ها را متوقف سازد.
پرتودرمانی معمولا درمان اصلی برای سرطان معده نمیباشد، بیشتر برای کوچک کردن تومور سرطان به کار میرود.

برای دانلود فابل pdf سرطان معده چیست؟- انواع سرطان معده- علائم و درمان سرطان معده لطفا کلیک کنید.

سرطان

  پیوندهای مفید در وبیمه :
بیمه ، وبیمه ، بیمه آنلاین ، بیمه اینترنتی ، بیمه مسافرتی  


وبیمه سامانه استعلام و صدور بیمه آنلاین

وبیمه By Photographed in tehran , iran Date uploaded: nov 21, 2016 وبیمه مقایسه آنلاین و تحلیل آنلاین انواع بیمه به همراه مشاوره