بیمه‌ی باربری (تاریخچه، انواع و شرایط بیمه‌ی باربری)در وبیمه

نوشته شده توسط :چهارشنبه 22 دی

تاریخچه‌ی بیمه‌ی باربری

طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده‌ی تاریخی در مورد انواع بیمه‌های باربری، مشخص شده که بیمه‌ی دریایی از قدیمی‌ترین انواع بیمه و بیمه‌ی باربری می‌باشد. از زمانی که مالکان و بازرگانان، کالاها و اموال خود را از راه دریا حمل کردند با مخاطرات مختلفی هم‌چون طوفان، دزدان دریایی، غرق شدن کشتی و وارد شدن خسارت به کالا مواجه شدند. به همین دلیل به فکر یافتن چاره‌ای برای محافظت از دارایی و سرمایه‌های خود افتادند. کم‌کم مقررات مختلفی در مورد حمل و نقل دریایی به وجود آمد و در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت. از جمله‌ی این قوانین، می‌توان به دو مورد از قدیمی‌ترین آن‌ها که عبارتند از: قانون خسارت همگانی و قانون وام دریایی اشاره کرد.
طبق قانونِ خسارت همگانی که پیشینه‌ی آن تا به قرن ششم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، طبق این قانون، تمامی خساراتی که بر اثر ریختن کالا به دریا به منظور نجات کشتی از غرق شدن به‌بار می‌آمد، توسط همگان جبران میشد. این قانون در بین اقوام بابل، یونان و هند در دوران باستان رواج داشت. در قانون وام دریایی نیز در صورت از بین رفتن کشتی و کالا، کسی که وام گرفته بود از بازپرداخت آن معاف می‌شد.
"بیمه‌ی لویدز" در انگلستان، نخستین بیمه‌ی فراگیر دریایی در جهان و در رشته‌ی حمل و نقل بود که امروز نیز به کار خود ادامه می‌دهد.
با آغاز عصر صنعتی و ادامه‌ی آن و به‌خصوص در روزگار ما، علی‌رغم پیشرفت و بهبود فوق‌العاده‌ی صنایعِ حمل‌و‌نقل و راه‌ها، به دلیل افزایش فوق‌العاده‌ی مبادلات تجاری و ارزش مالیِ بسیار زیاد آن‌ها، بیمه‌ی باربری تبدیل به یکی از فراگیرترین رشته‌های بیمه‌ای شده است که در همه‌ی جهان مرسوم بوده و مورد استفاده واقع می‌شود. به دلیل این‌که جابه‌جایی کالا بین کشورهای مختلف رقم بالایی از فعالیت در این رشته‌ی بیمه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد، قوانین بیمه‌ی باربری در اکثر کشورهای جهان مشابه هم بوده و جنبه‌ی جهانی دارد.


تاریخچه‌ی بیمه‌ی باربری در ایران

پس از تشکیل "شرکت سهامی بیمه‌ی ایران" در سال ۱۳۱۴ این شرکت برای سالهای متمادی فقط در دو رشته‌ی بیمه‌ی آتش سوزی و بیمه‌ی‌ حمل و نقل فعالیت می‌کرد و بعدها سایر رشته‌های بیمه‌ای را نیز به سبد خدمات خود افزود. قبل از "بیمه‌ی ایران" نیز از سال 1289 بیمه توسط روس‌ها به ایران وارد شده بود. دو شرکت "نادژا" و "قفقاز مرکوری" از جمله شرکت‌های روسی بودند که در ایران فعالیت داشتند. از سال 1310 شرکت‌های بیمه‌‌ی متعلق به آلمان، اتریش، انگلیس و سوییس در این زمینه در ایران مشغول به فعالیت شدند که از جمله فعال‌ترین آن‌ها می‌توان به شرکت‌های بیمه‌ی "اینگستراخ" و "یورکشایر" اشاره کرد.

تعریف بیمه‌ی باربری و جنبه‌ی حقوقی آن

در بیمه‌ی باربری بیمه‌گر در قبال دریافت کردن مبلغی مشخص از بیمه‌گذار، متعهد می‌شود که خسارات به بار آمده در محدوده‌ی خطرات بیمه‌شده را بپردازد.
منشاء تعهد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار، ناشی از رابطه‌ی حقوقی برقرار شده است. توضیح این نکته خالی از فایده نیست که به غیر از بیمه‌ی عمر‌و‌سرمایه‌گذاری، سایر بیمه‌ها و از جمله بیمه‌ی باربری نیز، جزو عقود لازم شمرده می‌شوند، زیرا قانون مدنی ایران عقد لازم را چنین تعریف کرده است: "عقد لازم آن است که هیچ‌یک از طرفین معامله حق فسخ نداشته باشند مگر در موارد مشخص."

برخی از مهم‌ترین شرایط عمومی بیمه‌نامه‌ی باربری

مدت اعتبار بیمه نامه در حمل و نقل داخلی از زمان قرار گرفتن محموله بر روی وسیله نقلیه در مقصد و در طول مسیر، تا رسیدن به مقصد مندرج در بیمه‌نامه است.
در حمل بار به خارج از کشور اعتبار بیمه‌نامه از طریق زمینی و دریایی حداکثر مدت ۶۰ روز و از طریق هوایی حداکثر مدت 30 روز می‌باشد.
در صورت وقوع خسارت، بیمه‌گذار با رعایت شرایط بیمه‌نامه و با احتیاط و به صورت منصفانه برای حفظ و نجات تمام یا قسمتی از کالای مورد بیمه، هر نوع اقدام مفیدی را می‌تواند به عمل آورد.
طبق تعهد بیمه‌گر، در صورت وقوع خسارت، قیمت کالا در فاکتور به اضافه‌ی هزینه‌ی حمل‌و‌نقل به شرط آن که از مبلغ بیمه‌نامه تجاوز نکند پرداخت می‌شود. در صورتی که فاکتور وجود نداشته باشد قیمت منصفانه‌ی کالا در روز وقوع حادثه در مقصد محاسبه خواهد شد.
بیمه‌گذار موظف است در صورت وقوع خسارت طبق شرایط ذکر شده هر اقدامی که برای کاهش خسارت لازم است را انجام دهد و در صورت لزوم از مسببّین پیش آمدن خسارت، شکایت به‌عمل آورد.

انواع بیمه‌ی باربری

تقسیم‌بندی‌های مختلفی از بیمه‌ی باربری ارایه شده است. با یک بررسی کامل و جامع می‌توان برای بیمه‌ی باربری این تقسیم‌بندی‌ها را در نظر گرفت:
طبقه‌بندی طبق طریقه‌ی حمل کالا
حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی زیرمجموعه‌ی این طبقه‌بندی را تشکیل می‌دهد. مورد دیگری مبنی بر ترکیب دو یا هر سه مورد حمل‌و‌نقل هوایی، دریایی و زمینی وجود دارد که حمل مرکّب نامیده می‌شود.
طبقه بندی طبق مبداء و مقصد کالا از نظر جغرافیایی
این طبقه بندی شامل موارد زیر است:

بیمه‌ی حمل و نقل مربوط به خارج از کشور: بیمه‌های ترانزیت، صادراتی، وارداتی.
توضیح این نکته لازم است که در بیمه‌ی ترانزیت، مبداء و مقصد، هر دو در خارج از کشور قرار دارند و کشور ایران فقط در مسیر حمل کالا قرار دارد.
بیمه‌ی مربوط به به حمل و نقل داخل کشور (داخلی)
این بیمه نامه بر اساس مقررات و قوانین داخلی کشور تهیه شده است و تمامی بارهایی را که مبداء و مقصد و مسیر آن در محدوده‌ی جغرافیایی ایران باشد تحت پوشش خطرات زیر قرار می‌دهد:
تصادف و واژگونی وسیله‌ی حمل- آتش سوزی- انفجار.
همچنین بیمه‌گذار قادر است با پرداخت حق بیمه‌ی اضافی این خطرات را نیز تحت پوشش بیمه‌نامه قرار دهد:
برخورد جسم خارجی با محموله- افتادن محموله از روی وسیله‌ی حمل- خطرات پیش‌آمده از تخلیه و بارگیری- سرقت کلیِ محموله.

طبقه بندی طبق نوع پوشش بیمه‌ای
بیمه‌ی باربری طبق شرایط تمام خطر "All Risks"
این نوع از بیمه نامه شامل اتفاقات یک‌باره، مانند آتش سوزی، غرق شدن کامل کالا و مفقود شدن می‌باشد. هم‌چنین در صورتی که هزینه‌ی نجات دادن یا تعمیر کالا بیشتر از خود بهای کالا باشد، این بیمه نامه خسارت مذکور را پوشش می‌دهد.

بیمه‌ی باربری طبق شرایط خسارت کلی "Total Loss"

این بیمه نامه در زمینه‌ی حمل‌و‌نقل بین‌المللی، تمامی محموله‌های صادراتی، وارداتی و ترانزیتی را طبق شرایط استاندارد انستیتوی بیمه‌ی لندن طبق شروط A- B- C تحت پوشش قرار میدهد:


بیمه‌ی باربری طبق شرایط "C"

مواردی که در این نوع از بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می گیرد عبارتنداز:
واژگون شدن و یا خارج شدن وسیله از ریل، (در وسایل حمل زمینی)- به گل نشستن و برخورد با کف دریا، واژگون و غرق شدن شناور یا کشتی- برخورد کشتی، شناور یا هر گونه وسیله‌ی حمل‌ِ دیگر با جسم خارجی، به غیر از آب- تخلیه کردن کالا در بندر به صورت اضطراری- انداختن کالاها به آب به منظور سبک سازی کشتی- آتش سوزی و انفجار.


بیمه‌ی باربری طبق شرایط"B"

در این نوع از بیمه‌ی باربری، علاوه بر پوشش تمام خطرات مندرج در بیمه نامه‌ی "C" ،خطرات زیر نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد:
نشت آب دریا، دریاچه یا رودخانه به درون کشتی یا شناور- نشت آب به درون محفظه‌ی کالا، لیفت وان، كانتینر و یا وسیله‌ی حمل- تلف شدن کلی هر بسته‌ی کامل از کالا به دلیل سقوط آن در هنگام بارگیری و تخلیه از شناور یا کشتی- زلزله- آتشفشان- صاعقه.
علاوه بر موارد فوق، در شرایط خصوصی بیمه‌نامه‌ی باربری"B"، موارد زیر نیز قابل پوشش است:
عدم تحویل- دزدی- دله‌دزدی- سائیدگی- زنگ‌زدگی- آب‌دیدگی- پارگی- قلاب‌زدگی- روغن‌زدگی- خراشیدگی- شکست و ضرب‌دیدگی- خمیدگی- اثر چنگک - روندگی و نشست- خسارات ناشی از ریزش و کسری.
هم‌چنین خسارات به وجود آمده از تأثیر کالاهای دیگر، بر حسب نوع کالا و با در نظر گرفتن درصد یا مبلغی به عنوان فرانشیز در این نوع از بیمه‌ی باربری قابل پوشش می‌باشد.  به استثنای خسارات عدم تحویل و خساراتی که ناشی از خطرات ذکر شده در بیمه نامه‌ی نوع "B" هستند، معادل ۳ درصد از ارزش هر بسته‌ی خسارت‌دیده، مشمول فرانشیز می‌شود.

بیمه‎‌ی باربری طبق شرایط"A"

کاملترین بیمه‌نامه‌ی حمل و نقل که هرگونه خطراتی را در طول مسیر حمل، تحت پوشش قرار می‌دهد این بیمه نامه است. هیچ‌گونه فرانشیزی کسر نمی‌شود مگر این که نوع خسارات وارده شامل استثنائات بیمه‌نامه باشد.
موارد استثنائات در بیمه نامه‌ی باربری از نوع "A" عبارتند از:
نابودی، صدمه یا هزینه‌‌ای که ناشی از ناکافی و نامناسب بودن آماده‌سازی یا بسته‌بندی مورد بیمه باشد.
نابودی، صدمه یا هزینه‌‌ای که ناشی از عیب ذاتی یا ماهیت مورد بیمه باشد.
نابودی، آسیب یا هزینه‌ای که ناشی از به کاربردن هر نوع اسلحه‌ی جنگی که با انرژی شکست هسته‌ای یا واکنش‌های مشابه دیگر و ماده‌ رادیو اکتیو کار کند.
آسیب یا هزینه‌هایی که ناشی از عدم قابلیت دریانوردی کشتی یا کرجی مورد استفاده باشد.
خطرات جنگ، شورش، اعتصاب و تروریسم.
نشست و ریزش عادی مورد بیمه شده و خطرات مشابه آن، مثل کسر بودن عادی وزن، فرسودگی و پوسیدگی.
عمل سوء و ارادی ‌بیمه‌گذار که منجر به پدید آمدن خسارت یا تلف شدن مورد بیمه شود.
عدم پذیرش ورود کالا از طرف بیمه‌گذار و یا کشور وارد کننده‌ی آن کالا.
خسارات ناشی از پرتوهای یون‌ساز و آلودگی مواد رادیواکتیو ناشی از انواع سوخت یا فضولات هسته‌ای.
لازم به توضیح است که در صورت توافق میان بیمه‌گر وبیمه گذار، این موارد استثناء شده نیز می توانند تحت پوشش بیمه‌ی باربری قرار یگیرند.
با توجه به وسعت شاخه‌ها و شرایط اختصاصی و عمومی بیمه‌نامه‌های حمل و نقل، شما می‌توانید برای انتخاب بهینه‌ی بیمه‌نامه‌ی آن لاین مورد نیاز خود و نیز صرفه‌جویی در هزینه و زمان، با استفاده از سامانه‌‌ی "وبیمه" نسبت به مقایسه و انتخاب بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین بیمه‌ی باربری موجود در شرکت‌های بیمه‌گر، با سرعت و سهولت اقدام نمایید. هم‌چنین می‌توانید جهت اخذ اطلاعات بیشتر، با شماره تماس‌های ذکر شده در سایت "وبیمه" تماس حاصل فرمایید.

 

کار شناس وبیمه

پشتیبان آنلاین وبیمه
  • {{support.message}}


{{send}}

وبیمه سامانه استعلام و صدور بیمه آنلاین

وبیمه By Photographed in tehran , iran Date uploaded: nov 21, 2016 وبیمه مقایسه آنلاین و تحلیل آنلاین انواع بیمه به همراه مشاوره