بیمه‌ باربری (تاریخچه، انواع و شرایط بیمه‌ باربری) در وبیمه

نوشته شده توسط :یکشنبه 02 مهر

بیمه باربری

تاریخچه‌ی بیمه‌ باربری


طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده‌ تاریخی ، در مورد انواع بیمه‌های باربری، مشخص شده که بیمه‌ دریایی از قدیمی‌ترین انواع بیمه و بیمه‌ باربری می‌باشد.
از زمانی که مالکان و بازرگانان، کالاها و اموال خود را از راه دریا حمل کردند ، با مخاطرات مختلفی هم‌چون طوفان، دزدان دریایی، غرق شدن کشتی و وارد شدن خسارت به کالا مواجه شدند.
به همین دلیل به فکر یافتن چاره‌ای برای محافظت از دارایی و سرمایه‌های خود افتادند.
کم‌کم مقررات مختلفی در مورد حمل و نقل دریایی به وجود آمد و در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت.
از جمله‌ این قوانین، می‌توان به دو مورد از قدیمی‌ترین آن‌ها که عبارتند از: قانون خسارت همگانی و قانون وام دریایی اشاره کرد.


قانون خسارت همگانی


طبق قانونِ خسارت همگانی که پیشینه‌ی آن تا به قرن ششم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، طبق این قانون، تمامی خساراتی که بر اثر ریختن کالا به دریا به منظور نجات کشتی از غرق شدن به‌بار می‌آمد، توسط همگان جبران میشد.
این قانون در بین اقوام بابل، یونان و هند در دوران باستان رواج داشت.


قانون وام دریایی


در قانون وام دریایی نیز در صورت از بین رفتن کشتی و کالا، کسی که وام گرفته بود از بازپرداخت آن معاف می‌شد.
"بیمه‌ی لویدز" در انگلستان، نخستین بیمه‌ی فراگیر دریایی در جهان و در رشته‌ی حمل و نقل بود ، که امروزه نیز به کار خود ادامه می‌دهد.
با آغاز عصر صنعتی و ادامه‌ی آن و به‌خصوص در روزگار ما، علی‌رغم پیشرفت و بهبود فوق‌العاده‌ی صنایعِ حمل‌و‌نقل و راه‌ها، به دلیل افزایش فوق‌العاده‌ی مبادلات تجاری و ارزش مالیِ بسیار زیاد آن‌ها، بیمه‌ باربری تبدیل به یکی از فراگیرترین رشته‌های بیمه‌ای شده است ، که در همه‌ی جهان مرسوم بوده و مورد استفاده واقع می‌شود.
به دلیل این‌که جابه‌جایی کالا بین کشورهای مختلف رقم بالایی از فعالیت در این رشته‌ی بیمه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد، قوانین بیمه‌ باربری در اکثر کشورهای جهان مشابه هم بوده و جنبه‌ی جهانی دارد.

بیمه باربری
تاریخچه‌ بیمه‌ باربری در ایران


پس از تشکیل "شرکت سهامی بیمه‌ی ایران" در سال ۱۳۱۴ این شرکت برای سالهای متمادی فقط در دو رشته ،‌ بیمه‌ آتش سوزی و بیمه‌‌ حمل و نقل فعالیت می‌کرد و بعدها سایر رشته‌های بیمه‌ای را نیز به سبد خدمات خود افزود.
قبل از "بیمه‌ ایران" نیز از سال 1289 ، بیمه توسط روس‌ها به ایران وارد شده بود.
دو شرکت "نادژا" و "قفقاز مرکوری" از جمله شرکت‌های روسی بودند که در ایران فعالیت داشتند.
از سال 1310 شرکت‌های بیمه‌‌ متعلق به آلمان، اتریش، انگلیس و سوییس در این زمینه در ایران مشغول به فعالیت شدند ، که از جمله فعال‌ترین آن‌ها می‌توان به شرکت‌های بیمه‌ "اینگستراخ" و "یورکشایر" اشاره کرد.


تعریف بیمه‌ باربری و جنبه‌ی حقوقی آن


در بیمه‌ باربری بیمه‌گر در قبال دریافت کردن مبلغی مشخص از بیمه‌گذار، متعهد می‌شود که خسارات به بار آمده در محدوده‌ی خطرات بیمه‌شده را بپردازد.
منشاء تعهد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار، ناشی از رابطه‌ی حقوقی برقرار شده است.
توضیح این نکته خالی از فایده نیست که به غیر از بیمه‌ عمر‌ و ‌سرمایه‌گذاری، سایر بیمه‌ها و از جمله بیمه‌ باربری نیز، جزو عقود لازم شمرده می‌شوند، زیرا قانون مدنی ایران عقد لازم را چنین تعریف کرده است: "عقد لازم آن است که هیچ‌یک از طرفین معامله حق فسخ نداشته باشند مگر در موارد مشخص."


برخی از مهم‌ترین شرایط عمومی بیمه‌نامه‌ باربری


مدت اعتبار بیمه نامه در حمل و نقل داخلی از زمان قرار گرفتن محموله بر روی وسیله نقلیه در مقصد و در طول مسیر، تا رسیدن به مقصد مندرج در بیمه‌نامه است.
در حمل بار به خارج از کشور اعتبار بیمه‌نامه از طریق زمینی و دریایی حداکثر مدت ۶۰ روز و از طریق هوایی حداکثر مدت 30 روز می‌باشد.
در صورت وقوع خسارت، بیمه‌گذار با رعایت شرایط بیمه‌نامه و با احتیاط و به صورت منصفانه برای حفظ و نجات تمام یا قسمتی از کالای مورد بیمه، هر نوع اقدام مفیدی را می‌تواند به عمل آورد.
طبق تعهد بیمه‌گر، در صورت وقوع خسارت، قیمت کالا در فاکتور به اضافه‌ی هزینه‌ی حمل‌و‌نقل به شرط آن که از مبلغ بیمه‌نامه تجاوز نکند پرداخت می‌شود.
در صورتی که فاکتور وجود نداشته باشد قیمت منصفانه‌ی کالا در روز وقوع حادثه ، در مقصد محاسبه خواهد شد.
بیمه‌گذار موظف است در صورت وقوع خسارت طبق شرایط ذکر شده هر اقدامی که برای کاهش خسارت لازم است را انجام دهد و در صورت لزوم از مسببّین پیش آمدن خسارت، شکایت به‌عمل آورد.
برای مطالعه ادامه مطلب بیمه باربری کلیک کنید.

  پیوندهای مفید در وبیمه :
بیمه ، وبیمه ، بیمه آنلاین ، بیمه اینترنتی ، بیمه مسافرتی  


وبیمه سامانه استعلام و صدور بیمه آنلاین

وبیمه By Photographed in tehran , iran Date uploaded: nov 21, 2016 وبیمه مقایسه آنلاین و تحلیل آنلاین انواع بیمه به همراه مشاوره