سوالات بیمه شخص ثالث و پاسخ به آن‌ها در وبیمه (دیه شخص ثالث)

نوشته شده توسط :نادر ازهریچهارشنبه 20 اردیبهشت

   سایت "وبیمه" طی  مقالاتی تحت عنوان "جوابیمه" به طرح  مطرح‌ترین سوالات بیمه‌ای در رشته‌های مختلف بیمه و پاسخ به آن‌ها می‌پردازد. بدیهی است در طی زمان، احتمال تغییر برخی قوانین و یا آیین‌نامه‌های شرکت‌های بیمه وجود دارد، به همین دلیل لازم است در زمان اقدام، با مراجعه به مراجع  قانونی، ازبرقرار بودن اطلاعات ارایه شده اطمینان حاصل کنید.

 

 • ملاک تعیین دیه شخص ثالث جیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: در زمان‌های قدیم  دیه بیش‌تر  براساس شتر، گاو، گوسفند و نیز سکه‌ی یمانی محاسبه می‌شده.

 اکنون حداقل دیه برابر 100 نفر شتر است و هرسال با توجه به میزان تورم، دادگستری مبلغ این 100 نفر شتر را محاسبه و اعلام می‌نماید اکنون (در سال 95)  قیمت 100 نفر شتر 190 میلیون تومان است، چون در ماه‌های حرام مبلغِ یک سوم دیه به کل مبلغ اضافه می‌شوددر بیمه‌نامه، دیه به مبلغ 253 میلیون تومان ثبت می‌گردد.

 

جواب: چنین امری صحت ندارد. سقف تعهدات حوادث سرنشین در بیمه‌نامه‌هایی که پس از تاریخ 29/03/1395 صادر شده‌اند برابر دیه‌ی کامل مرد مسلمان در ماه عادی می‌باشد. این مبلغ در بیمه‌نامه‌هایی که قبل از تاریخ ذکر شده صادر شده بودند برابر با دیه‌ی کامل مرد مسلمان بود. ضمن این که در صورت بروز خسارت، ملاک، سقف تعهداتی است که در بیمه‌نامه نوشته شده است.

 

 • آیا راننده‌ای که بیمه‌ شخص ثالث و نیز بیمه حوادث راننده دارد در صورتی که مقصر باشد می‌تواند دیه دریافت کند؟

ماده 3 قانون جدید تصریح می‌کند که دیه به راننده‌ی مقصر قابل پرداخت است، اما طبق مفاد انتهایی همین ماده لازم است آیین‌نامه‌ی اجرایی و حق بیمه به تصویب شورای عالی بیمه و نیز هیئت محترم وزیران برسد، تا قبل از انجام این تصویب‌ها، "بند ب ماده 115 آیین‌نامه‌ی 67" اجرا خواهد شد که طبق آن فقط موارد مربوط به فوت و یا نقص عضو به راننده مقصر تعلق می‌پذیرد.

(برای اطلاع بیش‌تر، به خبرِ:" مزیت‌های قانون بیمه جدید شخص ثالث- سایت تابناک 02/04/1395" مراجعه فرمایید)

 

 • آیا آن عده از رانندگان موتور که با اتومبیلی تصادف می‌کنند و راننده‌ی اتومبیل فرار می‌کند و قادر به پیدا کردنش نمی‌شوند، می‌توانند از بیمه‌ شخص ثالث موتورشان برای دریافت دیه استفاده نمایند؟

جواب: متاسفانه خیر، زیرا بیمه شخص ثالث مختص راننده مقصر و یا سرنشین و زیان‌دیدگان است. در چنین مواردی توصیه می‌شود که موضوع را  از طریق "صندوق خساارات بدنی" و در قالب ماده‌ی 10 قانون اصلاح بیمه شخص ثالث پیگیری نمایید.

 

 • بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در بیمه‌نامه جدید شخص ثالث به چه صورت است؟

"بند ث" قانون جدید بیمه شخص ثالث کلیه‌ وسایل نقلیه را مشمول این قانون قرار داه است و موتورسیکلت هم جزو آن می‌باشد و به راننده‌ی مسبب حادثه نیز ارش جرح و یا دیه تعلق خواهد گرفت. البته به بیمه‌نامه‌هایی تعلق می‌گیرد که پس از مورخ 29/03/1395 صادر شده باشند و مراحل اجرایی شدن قانون جدید نیز 100 درصد به اتمام رسیده باشد.

 

 

 • شخصی دارای بیمه شخص ثالث و حوادث راننده است. وی در حین مسافرت با فرزند خود به دلیل بارندگی و نیز عدم وجود علایم هشدار دهنده به گارد ریل برخورد کرده و به دره سقوط می‌کند. او و فرزندش هر دو مصدوم می‌شوند، فرزند از پدر خود شکایت می‌کند، آیا راننده نیز می‌تواند خسارت جانی دریافت کند و کلاً نحوه‌ی پرداخت خسارت در این پرونده چگونه خواهد بود؟

جواب: طبق ماده 1 و مقادیر مندرج در ماده‌ی 4 و تبصره‌ی 5 این ماده، شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت به فرزند این شخص است و اگر راننده به میزان 100% مقصر بوده و  بیمه‌نامه‌اش را از 29 خرداد 1395 به بعد تمدید نموده باشد می تواند خسارت بدنی دریافت کند.

شرکت بیمه‌ی مذکور موظف به جبران خسارت ناشی از اثرگذاری عوامل جاده‌ای بر تصادف در صورتی که به تایید پلیس راه و مراجع قانونی ذی‌ربط برسد می‌باشد که در چنین حالتی بعد از پرداخت خسارت به شخص مذکور، خودِ شرکت بیمه می‌تواند مبلغ را از دستگاه‌های ذی‌ربط مطالبه نماید.

 

 • راننده‌ای که در داخل شهر احیاناً به علت عدم نصب تابلو، با مواردی چون کناره‌های جدول تصادف کرده و خود و اتومبیلش صدمه می‌بیند خسارت خود را از کجا باید دریافت کند؟

اگر موضوع عدم نصب تابلو و موارد مشابه توسط مراجع قضایی تایید شود این شخص می‌تواند خسارت خود را از بیمه دریافت کند و شرکت بیمه‌گر نیز قادر است طبق ماده 16 پس از پرداخت خسارت، مبلغ آن را  به نسبت درجه‌ی تقصیر که از طرف دادگاه تعیین می‌شود، از دستگاه‌هایی که مسبب این امر بوده‌اند مطالبه نماید.

 

 • در موارد نقص عضو و یا آسیب جسمانی، مبلغ دیه دقیقاً چه زمانی محاسبه می‌شود؟

ضمن تشکیل پرونده و پس از به پایان رسیدن طول درمانِ شخص آسیب‌دیده، پزشکی قانونی نظرات خود را به دادگاه ارسال می‌کند و دادگاه بر حسب گزارشات پزشکی قانونی میزان درصدها را تعیین می‌نماید و درصدهای مذکور به مبلغ محاسبه می‌شوند.

 

 • قانوناً شرکت بیمه‌گر چقدر فرصت دارد که مبلغ دیه را پرداخت کند؟

دو حالت دارد: 1-مراجعه‌ مستقیم به شرکت بیمه بدون رای دادگاه:  در این حال شرکت بیمهو یا صندوق تامین خسارات بدنی پس از دریافت مدارک لازم تا 15 رزو باید خسارت را پرداخت نمایند.(طبق ماده 31 قانون اجباری خسارات وارده به شخص ثالث مصوب 20/02/1395)

2- مراجعه به صورت غیر مستقیم و پس از قطعی شدن رای دادگاه: در این حالت اولیای دم، وراث قانونی و یا شخص زیان‌دیده پس از صدور رای قطعی دادگاه به شرکت بیمه مراجعه و خسارت را  تا 20 روز بعد، دریافت می‌کنند. (ماده 32 قانون بیمه اجباری خسارات وارده به اشخاص ثالث مورخ 20/02/1395)

 

 • فرق دیه و غرامت در چه مواردی می‌باشد؟

اصل غرامت یا زیان  که در مورد بیمه‌های اموال و مسئولیت جاری است عبارت از پرداخت خسارت وارده به بیمه‌گذار توسط بیمه‌گر در هنگام وقوع خطر و خسارت برا ی مورد بیمه‌شده می‌باشد.

 اصل غرامت را می‌توان در قالب انجام تعمیر، جایگزینی، پرداخت نقدی به اندازه‌ی خسارت حقیقی موردِ بیمه‌شده اِعمال نمود. دیه برای مرد مسلمان طبق  یکی از این موارد تعیین می‌شود که عبارتند از: 1000 دینار طلا- 10000 درهم نقره- 200 دست حله‌ی یمانی- 100 شتر- 200 گاو- 1000 گوسفند.

 

 

 • سرپرست خانواده‌ای که بیمه شخص ثالث داشته ده‌ها سال قبل هنگام کار با کامیون بر اثر واژگون شدنِ وسیله‌ی نقلیه فوت می‌کند. خانواده‌ی متوفی به دلیل عدم آگاهی در زمان مذکور پیگیر قضیه نمی‌شوند آیا پس از به فرض 30 یا 40 سال که از زمان حادثه گذشته است این خانواده می‌تواند خسارت دریافت کند؟

جواب: در پاسخ به سوال فوق  می‌توان به قسمتی از  ماده‌ی 10 اشاره کرد:

" ماده10ـ بهمنظورحمایتاززیان‌دید‌گانحوادثرانندگی،خسارتهایبدنی وارد به اشخاص ثالث که به علت فقدان یا انقضاء بیمه‌نامه،بطلان قرارداد بیمه،تعلیقتأمین بیمه‌گر،فرارکردنویاشناختهنشدنمسؤول حادثه و یا ورشکستگی بیمه‌گرقابل پرداخت نباشد یا به طورکلی خسارتهای بدنی خارج از شرایط بیمه‌نامه (بهاستثناءمواردمصرحدرماده7) توسطصندوق مستقلی به نام صندوق تأمین خسارتهای بدنی پرداخت خواهد شد..."

 

 • اگر تصادفی در ماه‌ حرام سال گذشته روی دهد و منجر به فوت شود و صدور رای دادگاه تا سال بعدی طول بکشد، سقف تعهدات بیمه طبق سال گذشته پرداخت می‌شود یا طبق سال جاری؟

جواب:دیه در قوانین شرعی و نیز قانون مدنی تحت عنوان یوم‌الاداء ذکر شده است و باید براساس نرخ روز که مورد تائید قوه‌ی قضائیه باشدپرداخت گردد. اگر علت تاخیر مربوط به رویه‌ی قضایی پرونده باشد شرکت بیمه‌گر باید تا سقف تعهدات خود را طبق بیمه‌نامه بپردازد اما اگر علت تاخیر،از  شرکت بیمه‌گر باشد، باید مبلغ دیه را کامل و به‌روز پرداخت نماید. شخص می‌تواند در مورد مابقی دیه به "صندوق خسارت‌های بدنی" مراجعه کرده و پیگیری نماید.

 

شما می‌توانید با استفاده از خدمات بیمه آن لاین "وبیمه" با سرعت بیش‌تر و هزینه‌ی کم‌تر بیمه‌نامه‌های مناسب با شرایط خود را شخصاً بررسی و  انتخاب فرمایید یا برای دریافت مشاوره‌ی رایگان، با ما تماس بگیرید.

 

 

برای استعلام و صدور بیمه نامه شخص ثالث اینترنتی ( آنلاین ) اینجا را کلیک نمایید

  پیوندهای مفید در وبیمه :
بیمه ، وبیمه ، بیمه آنلاین ، بیمه اینترنتی ، بیمه مسافرتی  


وبیمه سامانه استعلام و صدور بیمه آنلاین

وبیمه By Photographed in tehran , iran Date uploaded: nov 21, 2016 وبیمه مقایسه آنلاین و تحلیل آنلاین انواع بیمه به همراه مشاوره